Az ARV Studio és a Road zenekar első animációs videóklipje

Immár több, mint 20 éve ismerjük Mátéékat és a Road-ot, ha nem is mindig aktívan, de passzívan mindig is követtük, hogy merre tartanak éppen, a két évtized során itt-ott keresztezték is egymást útjaink, volt hogy szándékosan, volt, hogy véletlenül. Ez utóbbi történt az „Akasztós-Projekt” esetében is.

„Rég szerettem volna valamilyen formában animált, animációs, avagy rajzfilmes megoldással tető alá hozni egy klipet. Mindenképp szerettük volna, ha van egy kisebb csavar a sztoriban; Az új lemezes ‘Akasszuk fel’ pedig egy kellőképp húzós nóta ehhez. Attiláék korábbi anyagait látva pedig rögtön megmozdultak a fogaskerekek. Egy véletlen folytán találkoztam egy marketing anyagukkal, de ekkor még nem is tudtam kik állnak pontosan a Studio mögött. Kicsit örültem, amikor kiderült, hogy igazából itt vannak helyben és nem teljesen idegenek, ismerik a bandát is. A Road-ban pedig mindig is volt egy amolyan egészséges lokálpatrióta hozzáállás, szívesen dolgozunk, s dolgoztunk mindig is együtt helyi arcokkal. Az ARV székhelye pedig itt van rögtön szomszédban, s bár ez már annyira nem divat, így pár személyes konzultációt is meg tudtunk ejteni; -Szám szerint kettőt, többre nem is volt szükség, mert azt gondolom, hogy gyorsan találkoztak az elképzeléseink a dal animált univerzumba történő átültetése kapcsán.”– foglalta össze Molnár Máté, a Road frontembere és szövegírója kérdésünkre a közös munka kezdetéről.

Amikor Máté megkeresett bennünket, az animációs videoklip ötletével fülig is ért a szánk, mert tudtuk, hogy a ’24-es év jubileumi esztendő lesz számukra, érkezik az új lemez, meg „Arénáznak” is egyet az év végén. A projekt kivitelezési idejét tekintve időbeli korlátoktól mentesen történhetett a munkafolyamat, ami, így utólag visszatekintve nagyon jót is tett a kisfilmnek, hisz bőven volt időnk a kreatív folyamatokra, sőt még sokszor a kivitelezési folyamat során is be-be kerültek vicces gegek, jelenetek és finomítások, utalások.

Kellenek a kihívások

Ez az ARV Studio első „egész estés” zenés videója, korábban hasonló tartalmat még nem készítettünk, csak főleg oktató vagy reklám jellegű kontenteket. A felkérésre örömmel mondtuk igent, mert egyrészt megtisztelő egy ilyen volumenű megkeresés, másrészt pedig mivel 20 éve még ott tomboltunk az első sorokban az első, helyi-, füstös kis klub (-bár?!) koncerteken így az érzelmi kötődés és a tini-nosztalgia mellett külön prioritást és alaposságot követeltünk meg magunktól már az ötletelés, tervezés és jelenetek összepakolásakor egyaránt. Érdekes utazás volt ez számunkra… Máté az elején csak annyit említett, hogy egy zúzda metál tételt szeretne ezzel a rajzfilmes, animációs világgal vegyítve tálalni a Youtube-on…

– Azt tudtuk, hogy zúzda lesz! – De nem, hogy ennyire!

Aztán megkaptuk a dal -még- nyers változatát….
Az első néhány újra hallgatás után a dal ritmikája, felépítése és mondanivalója is rengeteg lehetőséget, ötletet, geget szült, ami a klip jellegét tekintve – visszagondolva – igencsak előnyére vált. A mi generációnk még rajzfilmeken és rajzfilmsorikon nőtt fel… Meg is kellett húzzuk picit a határt – saját magunknak -, s a kevesebb néha több elvén haladva végül az origi’ szkripttől és elképzelésektől alig-alig rugaszkodva el egy számunkra is tetszetős kis animációs klipecske kerekedett. Külön pozitívum volt, ez esetben, hogy az irodánk Domoszló szomszédságában, Visontán található, így Mátéval még közös kupaktanácsra is össze tudtunk ülni.
Igazából a munka végeztével pedig már nagyon kíváncsiak lettünk, mit szólnak majd a Road követői és rajongói rajzolt zenekar tagokhoz és úgy egyáltalán…az egészhez! Mondhatjuk, hogy egy évfordulós ajándék ez régi-új rajongóktól a rajongóknak, s persze a zenekarnak.🤖

Tervezés – megszületik a „forgatókönyv” és a storyboard

Az alapkoncepció az volt, hogy különböző karaktereket mutassunk be általános élethelyzetekben, ahogy bosszankodnak, élik a feszültséggel teli mindennapjaikat, mindezt persze egy rajzfilmes környezetben, itt-ott szavakat vagy szövegrészleteket is megjelenítve, kiemelve. Mindezt úgy, hogy a végeredmény ne menjen el egy szimpla lyrics videó irányába. A 4 perces klipnek legyen egy mindenki számára könnyen befogadható története és íve, legyenek benne vicces, vagy akár groteszk jelenetek, képek. Erősítsen rá, vagy cáfoljon rá az amúgy is erős költői képekre, a dal mondani valójára. A zúzós zenei világot és mély mondanivalóval, problémafelvetéssel operáló dalszöveget egy picit már emészthetőbb köntösbe öltözteti az az animációs világ, avagy univerzum, amiben mozgolódunk. Ebben a folyamatban teljesen adta a sztori és a hangulat vezetésben egyaránt a dal íve és felépítése.

Igazán szerteágazó lett az ötlettárunk, de végül, hogy mindez konzisztens és érthető legyen elég sok díszítő elemet és „sallangot” lefaragtunk. Mozgásban ezek az ötletek vagy nem működtek, vagy túlságosan elvették a figyelmet a dal igazi mondanivalójáról. Be kellett lássuk, a kevesebb néha több. Ha túlgondolod, abból csak káosz lesz.

Jelenet vázlatok / Végleges jelenetek

„A postás, a rendőr, a villanyszerelő…”

Végül, ha a statisztákat -és a robotot- nem számoljuk, akkor alapvetően a kisfilmnek 4 főszereplője van.
Találkozunk Mártonnnal, aki a fő fő arc a történetben. Van itt egy maszek autószerelőnk, a Tóni, egy irodista lányunk Zsu, valamint Berci az utcaseprő figura.
Illetve, hát van egy boldogságot Windows Parancssorban konvertáló hekkerünk, aki igazából az egyik főszereplőnk alteregoja… nem nehéz kitalálni, hogy ki is lehet az! Ja! És persze Robi, az intelligens Robot.
Szóval a szereplők adottak, mindannyian megkapják a dal során a saját kis epizódjukat a történetben, majd egy helyen találkozván – Tegyük fel, hogy ez pont a 2024-es ROAD ARÉNA koncert, – csak az animált univerzumban – itt futnak össze a szálak, itt ér révbe a sztori.

De mit jelent ez szerintünk?!

Azt jelenti, hogy egy több ezres tömegben, legyen az koncert, vagy bármilyen rendezvény, minden egyes embernek, minden egyes részvevőnek még a zenészeknek, az ott konkrétan munkát végzőknek is van egy külön kis epizódjuk. Több ezer apró kis epizód;

– „Beteg a gyerek.”
– „Megin’ nem indult a kocsi.”
– „Nem azt a kaját kaptam, amit rendeltem.”
– „Amúgy is allergiás vagyok a madártejre!”

Megannyi bosszantó és idegesítő tényező van a hétköznapokban, ha ebbe belesüllyedünk és teret adunk az idegnek, az epét fogjuk hányni, kezdetben, aztán rossz esetben még az egészségünk is rámegy.
Átvitt értelemben mi azt gondoljuk, hogy ha nehéz is, de egy-egy koncert, vagy mozi, színház, kirándulás, kutyasétáltatás idejére legalább az embernek fel kell akasztania a szögre a gondját és baját.
Hosszú távon pedig a hétköznapokban is törekednünk kell arra, hogy ezt tudatosan irányítsuk. Számolj el 10-ig, vegyél mély levegőt! Látod, ugye, nem is nehéz?

„Alapvetően ez egy globális, de főleg országos és picit talán a magyar habitushoz is szorosan kapcsolódó probléma. Ha úgy tetszik népbetegség.”


Ugyanakkor egy végtelen spirál is, hisz az univerzum, vagy a Jóisten, vagy épp a kisördög úgy sem hagy unatkozni soha senkit egy percre sem. Summázva, ahogy a koncerten, úgy a hétköznapokban is! 😉

„Gyerekek! Könyörgöm, Akasszuk Fel!”

Azért is volt számunkra baromi jó és örömteli ez a projekt, – azok mellett amiről már pár sort ejtettünk is korábban; Néhány „kulcskockán” és kulcsmomentumon kívül a kreatív részében is teljesen szabad kezet kaptunk Mátétól. Bár szerencsére nagyon sok esetben egy rugóra járt az agyunk.

Részemről a szögre akasztós jelenet, meg az akasztófás kis snitt, ami fix elképzelés volt. Az akasztófásnál picit a ‘Brian élete’ utóérzést, avagy hangulatot akartam belecsempészni… ,de abszolút ez volt az elgondolás, picit ez a mókás, jó értelemben vett bugyuta, rajzos világ egy húzós és megosztó dal mellé.” -összegezte Máté.

A húsvéti tojás keresése

Mivel korunkból adódóan televíziós rajfilmeken és sorozatokon, majd később mára már klasszikusnak számító szatirikus, avagy társadalomkritikus rajzfilmsorozatokon nőttünk fel így a vicces vagy rejtett utalások nem hiányozhattak a klipből. Ezekre részletesen nem tértünk ki korábban sem, így itt sem fogunk.
Az easter egg-ek azért vannak, hogy az ember saját maga keresse és találja meg, fedezze fel! 😀
Összességében, egy kerek és kellőképp mókás, itt-ott talán komoly kis négy perces agymenés kerekedett egy, a Roadtól nem idegen keménykötésű dalra.

Summa, summarum

Öröm volt számunkra ezen a projekten dolgozni, mert amellett, hogy az 1-2 órás bemelegítő gyakorlatok után sokszor csalt mosolyt az arcunkra egy-egy elkészült, még újszülött jelenet. Idővel már, ha belelendültünk és elkaptuk a flow-t inkább éreztük szórakozásnak a kivitelezési folyamatot, mintsem munkának.

Azt hiszem, s ezt talán mindannyiunk nevében mondhatom, akik az animációs rövidfilmen dolgoztunk, hogy jelenlegi tudásunk és hozzáértésünk szerint elégedettek lehetünk a végeredménnyel. Ha pedig a végeredmény a megrendelő – akik jelen esetben a Road zenekar – számára is megfelel, akkor valóban a gondokat és feszkót elengedve, mosollyal az arcunkon dőlhetünk hátra a székben.
Külön érdekesség számunkra, hogy a videó úgy került publikálásra, hogy a legutóbb megjelent Road nagylemezről már több, mint ismerős lesz az emberek számára, így talán egy egész más megvilágításba kerülhet ez a tétel az albumról. S, ha mindez a zenekar rajongóinak is elnyeri tetszését, az valóban egy win-win helyzet.

Tekintsd meg a teljes klipet, itt:

Road zenekar a Fészen: https://www.facebook.com/roadzenekar
A teljes klip a Youtube-on: https://youtu.be/ZKhPQ2hSlYA

Néhány további kiragadott ‘kulcskocka’ a klipből

‘Klippremier’ kreatívok


ROAD – AKASSZUK FEL! – Színes, feliratos magyar animációs zenei videoklip

Videoklip: ARV Studio
Animáció: Kemény Attila, Schnéman Dávid
Forgatókönyv, grafika és vágás: Kemény Attila, Vincze Dávid
Boldogság konvertálási szakasszisztens: Robot Robi

Eredeti ötlet: Molnár Máté
Zene: ROAD
Dalszöveg: Molnár Máté

Hasonló cikkek