Az animációk kezdetben az emberek szórakoztatását szolgálták. A nagyobb márkák azonban viszonylag hamar meglátták, hogy milyen nagy hatással lehet piacukra az animációs videók reklámcélú felhasználása. Mielőtt azonban a marketingben való fejlődését áttekintenénk, jöjjön egy kis történelem.
Az animáció rövid története a teljesség igénye nélkül
Már az ókorban is tudták, hogy az enyhén megváltoztatott képek gyors mozgatása, lapozása, a mozgás illúzióját keltheti. Akár azt is mondhatjuk, hogy az animáció története már 5000 évvel ezelőtt elkezdődött, hiszen a görög és egyiptomi kerámiákon található minták mozgásban lévő figurákat ábrázoltak. A történelem során aztán változatos módszerekkel próbáltak animációs jeleneteket létrehozni. A korai eszközök többsége az optikai illúziókat használta fel mechanizmusként, aminek az alapja, hogy a látásunk olyan, hogy megfelelő sebességgel mozgatott, különálló képek összeolvadnak és mozgásérzetet keltenek.
Az első valódi animációs eszköz a fenakisztoszkóp volt. Ez egy valamilyen mozgássort megjelenítő festett kartonlemez, peremén résekkel. A tükör előtt megpörgetve, a réseken át kukucskálva az ábrázolt figura mozgásba lendül.
1908-ban jelent meg az első kézzel készített animációs film, a Fantasmagorie. Az alkotó, Emil Cohl minden rajzot egy megvilágított üveglapra helyezett, majd rárajzolta a következő rajzváltozatot, egészen addig, amíg körülbelül 700 rajza nem lett. Itt kezdődött az animációs videók valódi térhódítása. 1937-ben látott napvilágot az első egész estés animációs mesefilm a Hófehérke és a hét törpe, az 1940-es évektől pedig már a számítógépes grafikákkal is el kezdtek kísérletezni. Körülbelül ebben az időszakban kezdődik el az animációk reklámcélú használata is.
Animációs marketing a moziban és a televízióban
A számítógépes technológia fejlődése forradalmasította az animációs videók gyártását, összetettebb és látványosabb videók jöttek létre, jelentősen rövidebb idő alatt. Az olyan egészestés filmek, mint a Toy Story vagy a Shrek sikeressége, arra ösztönözte a nagy márkákat, hogy részletesen kidolgozott, valósághű karaktereket hozzanak létre. Végül létrejött a CGI (számítógéppel generált képi anyagok rendszere), ami az animációs marketing legfontosabb eszközévé nőtte ki magát. Az idő előrehaladtával az ehhez használt gépek és szoftverek még kifinomultabbak lettek, a CGI így viszonylag gyors, egyszerű és költséghatékony módja lett az animációs reklámvideók elkészítésének.
Az AR és VR használata az animációs marketingben
Az AR (kiterjesztett valóság) és a VR (virtuális valóság) alkalmazása kezdetben elsősorban a számítógépes játékokhoz kapcsolódott. Ma már – leginkább külföldön – egyre gyakrabban beépülnek a marketingstratégiákba is. Ezek a technológiák a hagyományos média korlátait szélesítik, a közönség passzív szemlélődőből aktív részesévé válhat egy háromdimenziós történetmesélésnek. A szórakoztatóipar után leggyakrabban oktatási anyagoknál, a turizmusban vagy a lakáspiacon találkozhatunk ezekkel az újító megoldásokkal.
AI és az animációs marketing
SMi várható még a jövőben? A mesterséges intelligenciával kapcsolatos hírek egyre inkább a közbeszéd tárgyává válnak. Az AI integrálás az animációs marketingbe ma már nem elképzelhetetlen. Ezek a technológiák a gyártás megkönnyítését, a személyre szabást, az interaktivitás fokozását teszik lehetővé. Az algoritmusok pedig valós időben elemezhetik a felhasználók válaszait, reakcióit. Ugyanakkor jelenleg még számos etikai kérdést vet fel ezeknek a technológiáknak a használata az adatvédelem vagy az autonóm döntéshozatal kapcsán. Az algoritmusok elfogultsága vagy diszkriminációja, a feltételezhető negatív társadalmi hatások mind – mind olyan kérdések, amelyek nagyon vitatottak még szakmai körökben is.
Az ARV Studio segít az elképzeléseid megvalósításában, hogy ne maradj le!
Segítségért vedd fel a kapcsolatot velünk a weboldalon keresztül, és közösen alkotunk valami maradandót!